Milevsko-klášter 1.část

19. září 2011 v 17:53 | převzato s historických pramenů |  Historie a současnost Milevska
Začátek a vznik kláštera v Milevsku

" Téhož léta co se to stalo, tj. Léta Páně 1187, já Jarloch přijal jsem místo toto a název opata, v němž až po dnes pracuji v mnohých protivenstvích a téměř žádném zdaru smilování Boží očekávaje."
Letopis Jarlochův 1215 - 1222)
Těmito slovy dokládá Jarloch, první opat milevský, a pokračovatel Kosmovy kroniky, uvedení prvních premonstrátských řeholníků na založení, které připravoval již od roku 1184 Jiří z Milevska. Řeholníci přichází ze Želiva a začínají se psát dějiny premonstrátského kláštera v Milevsku. Ten je nejstarším klášterem jižních Čech.
Roku 1420 husité klášter vypálili, ale premonstrátský duch nepohasl…. Milevský klášter byl roku 1683 obnoven, ale již jako převorství podřízené Strahovu. Roku 1785 Josef II. milevské převorství ruší a řeholníci zde zůstávají pouze v duchovní správě.
Padesátá léta 20. století zastavila na čas premonstrátský život v Milevsku, ovšem již v sedmdesátých létech se stal klášter centrem duchovní formace nových povolání pro strahovskou kanonii. Vše bylo tajné a následně zmrazeno v době "normalizace".
Po listopadu 1989 se obnovuje komunita premonstrátů, která pak prvním říjnem roku 2001 získává statut Řeholního domu. Tím se otevírá současnost…
Přijměte pozvání k poznání výjimečnosti, tradice i ducha místa.

Citováno z archivních materiálů a materiálů na internetu.
Pohled na klášter součsnosti z části Vinic.

Mistorii Milevska však nepsali jenom kněží milevského kláštera, ale i občané města, které začalo vznikat v okolí. Další zajímavostí MIlevska a jeho součástí jsou i maškary, které se pořádají již mnoho desítek let. I těmto tématům se budu věnovat. Nejsem historik ani kronikář, ale Milevsko je moje rodné město a chtěla bych uchovat svoje vzpomínky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama